Travelling Teams

2019

WorldsEnglish Harbour, Antigua & Barbuda
George Lee-Rush, Lucas Day, Harrison Loretz, Hugo McMullen, Amelia Angus

European ChampionshipCrozon-Morgat, France
Noah Malpot , Noah Shirley, Rowan Kensington, Vivian Webster-Chung

North America’s TeamNassau, Bahamas
Valentine Kayrouz, Jasper Camenzind, Tian Lo, Louie Poletti

Asian & Oceanian TeamMussanah Sport City, Oman
Alex Norman, Sean Kensington, Liam Richards, Joe Leith, Ashton Williamson, Ethan Fong, Fred Burrage, Hermione Aris, Isabelle Letcher, Charlotte Palmer

2018

WorldsFamagusta Nautical Club, Cyprus
George Lee-Rush, Joshua Hyde, Amelia Angus, Mason Mulcahy, Hugo McMullen

European ChampionshipSheveningen, Netherlands
Lucas Day, Robbie Wooldridge, George Pilkington, Naiomi Ferrissey

North America’s TeamSingapore
Ned Bacon, Lucy Leith, Noah Shirley, Stella Bilger

Asian & Oceanian Team Ngwe Saung YC & Resort, Myanmar
Tom Pilkington, Harrison Loretz, Sean Sun, Nicholas Drummond, Jasper Camenzind, Noah Malpot, Hermione Aris, Katie Hadfield, Teaghan Denny, Isabelle Lecher, Zachary Fong

2017

Worlds Royal Varuna Yacht Club Thailand
Seb Menzies, David Buchanan, Monty Alderson, Josh Gilmore, George Lee-Rush

European ChampionshipYacht Club Port Bourgas Bulgaria
Mason Mulcahy, Josh Hyde, Thomas Mulchay, Greta Pilkington

North America’s TeamRoyal Canadian Yacht Club, Toronto. Canada
Brayden Hamilton, Nathan Vince, Luc Gladwell, Lizzie Shapland, Lachlan Dillion, Robbie Wooldridge

Asian & Oceanian TeamRoyal Hong Kong Yacht Club. Hong Kong
William Beauchamp, Jordan Dakins, George Pilkington, Max Scott, Sean Sun, Freddy Wright, Ruby Baynes, Amelia Angus, Sydney Cunliffe, Carrington Brady

2016

Worlds
Henry Wilson, Campbell Stanton, Gavin Ninnes, David Buchanan, Seb Menzies

European Championship
TBC

North America’s Team
TBC

Asian & Oceanian Team
TBC

2015

Worlds
Sebastian Lardies, Sam Bacon, Craig Keenan, William Shapland, Sam Morgan

European Championship
Robbie McCutcheon, Oliver Cowley, Pat Morgan, Ben Paterson, Alice Haslett

North America’s Team
Zachary Scheiwe, Albert Stanley, Josh Berry, Francesco Kayrouz

Asian & Oceanian Team
Campbell Stanton, Henry Wilson, Ben Nathan, Will Wright, Harry Corston, James Barnett, Ben Baynes, Nina Mannering, Emily Overend, Kaya Tobin

2014

Worlds
Scott McKenzie, Sam Bacon, Lewis Anderson, Jackson Keon, Kerensa Jennings

North America’s Team
Jordan Stevenson, Pat Morgan, William Shapland, Josh Armit, Craig Keenan, Xanthe Copeland

European Championship
Sam Morgan, Jonathon Weston, Sebastian Lardies, Greta Stewart

Asian & Oceanian Team
Albert Stanley, Robbie McCutcheon, Jack Tripe Joshua Berry, Campbell Stanton, Nina Mannering, Tess Paterson

2013

Worlds
Nick Egnot-Johnson, Alastair Gifford, Henry Haslett, Leonard Takahashi, Jackson Keon

European Championship
TBC

North America’s Team
TBC

Asian & Oceanian Team
TBC

2012

Worlds
Leonard Takahashi, Tim Adair, Isaac McHardie, William McKenzie, Cameron Moss

European Championship
TBC

North America’s Team
TBC

Asian & Oceanian Team
TBC

2011

Worlds
TBC

European Championship
TBC

North America’s Team
TBC

Asian & Oceanian Team
TBC

2010

Worlds
TBC

European Championship
TBC

North America’s Team
TBC

Asian & Oceanian Team
TBC

2009

2009 National Champion – Worser Bay, Wellington.
Taylor Burn, Queen Charlotte Yacht Club. 

2009 Worlds team – Brazil. 
Taylor Burn, Naomi Mannering, Erica Dawson, Keith Inglis, Jack Collinson.

2009 North American team – Boca Chila, Dominican Republic.
Jayvee Buchanan, Trent Rippey, Olivia McKay, Mahia Pepper.

2009 Europeans – Piran, Slovenia.
Charlotte Corston, Oscar Rorvik, Ryan Amlehn, Ben Caundle.

2009 Asian Champs – Langkawi, Malaysia. 
William Linkhorn, Liam Banks, Liam Closey, Jamie Middleton, Ellie Copeland, Markus Somerville, Michael Hayton.


2008

2008 National Champion – Lyttelton.
Logan Dunning-Beck, Wakatere.

2008 Worlds team – Turkey.
Logan Dunning Beck, Sam Mackay, Andrew McKenzie, Erica Dawson, Naomi Mannering.

2008 European team – Lake Garda.
Jayvee Buchannan, Vicki Callinicos, Alex Munro, Henry Wilkinson.

2008 North American team – Curacau.
Keith Inglis, Olivia Mackay, Nicholas Gunn, Alex Dyett.

2008 Asians team – Qatar.
Taylor Burn, Jack Collinson, Alice Noyer, James Roberts, Charlotte Corston, Trent Rippey, Cole Rippey.


2007

2007 World Optimist Champion – Chris Steele, Wakatere Boating Club.

2007 Opti Worlds team and World champs 1st fleet racing team place – Miami Herald Trophy winners – Uruguay. 
Logan Dunning-Beck, James Turner, Alexander Maloney, Chris Steele, Sam Mackay (Andrew McKenzie withdrew with an injury).

2007 National champion – Napier.
Logan Dunning-Beck, Wakatere Boating Club.

2007 North American team – Mexico.
Sam Mckenzie, Ashleigh Lamberg, Naomi Mannering, Tomer Simhony, Paul Hazard (Marcus Hansen withdrew). 


2006

2006 National champion – Torbay. Marcus Hansen.

2006 Opti Worlds team – Uruguay.
Marcus Hansen, Chris Steele, Luca Hyatt-Brown, Thomas Saunders, Jamie Dawson.

2006 North American team – Porto Rico.
Alexandra Maloney, Logan Dunning-Beck, George Kool, James Turner.

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close